Łyżwy - pomysł na zimową przygodę
Łyżwy - pomysł na zimową przygodę

O łyżwach często mówi się w kontekście tego, w jaki sposób powstały rolki. Przypomina się, że to zabawa na lodowisku tak bardzo podbiła serca Europejczyków wiele dziesięcioleci temu, że wynalazcy bardzo chcieli stworzyć dla łyżew letni odpowiednik – i tak sportowy świat poszerzył się o rolki.

Powtarzając co i raz tę narrację powoli zapominamy, że obecnie tendencja staje się chyba odwrotna: więcej osób jest obeznanych z jazdą na rolkach, a z obawą patrzy na ich zimowy odpowiednik. I wielu sobie zadaje pytanie, czy nauka jazdy na łyżwach to dobry pomysł na chłodną porę roku.

Łyżwy, czyli sztuka sunięcia po lodzie

Wracając do historycznego punktu widzenia, ludzie początkowo potrzebowali ostrych płóz pod podeszwami butów do tego, żeby szybko pokonywać odległości, poruszając się po lodzie, pokrywającym zamarzniętą ziemię – w tym świetle jazda na łyżwach to umiejętność, którą ludzkość pielęgnuje od bardzo, bardzo dawna. Oczywiście musiało minąć wiele wieków, by w jeździe na łyżwach zaczęto dostrzegać sposób na spędzanie wolnego czasu, a nawet sportową dyscyplinę.

Obecnie, jeździmy na łyżwach, żeby dobrze się bawić, a po cichu marzyć o gracji, z jaką po lodzie poruszają się zawodowi łyżwiarze, na przykład ci figurowi – którzy na łyżwach potrafią wykonywać skomplikowane ewolucje albo naśladować taneczne kroki. Niezależnie od tego, czy osiągnie się sukces w tych cichych marzeniach, podczas każdej przejażdżki na łyżwach można niewątpliwie:

  • ćwiczyć swoją kondycję,
  • wzmacniać siłę mięśni,
  • ćwiczyć zmysł równowagi,
  • stopniowo nabierać gracji ruchów.

To chyba już kilka dobrych powodów, by zainteresować się jazdą na łyżwach.

Oczywiście etap nauki jazdy na łyżwach jest także pełen upadków – i to zimnych, bo przecież ląduje się na lodzie. Ale niektórzy miłośnicy skatingu mogą odkryć, że łyżwy jest im łatwiej okiełznać, niż rolki. Każda płoza łyżew figurowych (polecanych osobom początkującym) jest bowiem złożona z dwóch krawędzi: dzięki temu sunięcie po lodzie nie jest tak trudne, jak się wydaje. Poza tym, wspomniany typ łyżew jest wyposażony w ząbki (u szczytu płozy), co bardzo pomaga w nauce: w zatrzymywaniu się i we wstawaniu. Gdy tylko sezon zimowy się rozpocznie, w centrach wielu miast będą otwierane lodowiska, kuszące wyjątkową atmosferą niepowtarzalnej zabawy. Takie figurowe łyżwy znajdziesz tutaj. Warto wtedy odkryć w sobie sportowego ducha i podjąć wyzwanie – nawet, a może zwłaszcza wówczas, gdy nie jest się wielkim zwolennikiem rolek. Być może to właśnie bardziej tradycyjne łyżwy będą strzałem w dziesiątkę i zmienią się w zimową tradycję?RANKING KLUBÓW - TOP 5

MLKS Siła - logo

Dyscypliny: podnoszenie ciężarów

Ocena: 4,96
Ilość głosów: 105
Toruński Klub Karate Kyokushin - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing, sztuki walki

Ocena: 4,94
Ilość głosów: 11
Bydgoska Szkoła Kyokushin Karate - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing

Ocena: 4,90
Ilość głosów: 17
Klub Judo Musu Warszawa Ursynów - Judo dla dzieci - logo

Dyscypliny: aikido, joga, ju-jitsu, judo, karate, mma,...

Ocena: 4,86
Ilość głosów: 29
Warszawski Klub Kendo - logo

Dyscypliny: kendo

Ocena: 4,82
Ilość głosów: 31

POLECANE KLUBY

Centralny Ośrodek Sportu Szczyrk - logo
Dyscypliny: biegi narciarskie, hale sportowe, koszykówka,...

Szczyrk

City Tennis Club - logo
Dyscypliny: tenis ziemny/korty

Warszawa

FITNESS PLANET - logo
Dyscypliny: fitness

Wrocław

OSTATNIO DODANE

EX - logo
EX
Dyscypliny: piłka nożna

Gdańsk

Skatepark Macieja Kamieńskiego - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Gdańsk

Skatepark Gdańsk Osowa - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Gdańsk

Skatepark Łódź Park Miejski - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Łódź