Figurówki, czyli łyżwy do zadań specjalnych
Figurówki, czyli łyżwy do zadań specjalnych

Chociaż prawdopodobnie trener każdego rodzaju łyżwiarstwa będzie doradzał kupno łyżew przeznaczonych do konkretnej konkurencji sportowej, najbezpieczniej jest pierwszą parę łyżew wybrać z asortymentu tych figurowych. Dzieje się tak przede wszystkim z uwagi na fakt, że płozy tego rodzaju łyżew są na czubkach wyposażone w ząbki.

Dzięki tym niepozornym detalom konstrukcyjnym łyżwy figurowe zapewniają najlepszą przyczepność nogom początkującego łyżwiarza. Ząbki, wbijając się w powierzchnię lodu, pomagają bowiem złapać równowagę. Nieco to paradoksalne – w obliczu tego, do czego tak właściwie służą każde łyżwy tego typu i jakie inne cechy fizyczne mają.

Dlaczego warto założyć figurówki?

Z początku może wydawać się to szaleństwem – zwłaszcza, gdy zamierza się założyć łyżwy na nogi po raz pierwszy. Te figurowe są bowiem zdecydowanie najcięższe i posiadają najbardziej zabudowany model cholewki – sięgają sporo ponad kostkę. Ciężar wynika przede wszystkim z tego, że cholewka jest wykonana z wyjątkowo grubej skóry (lub innego twardego, nieodkształcającego się materiału) – to gwarancja, że stopa będzie miała maksymalnie stabilne oparcie, co jest ważne zarówno na początku przygody na lodzie, jak też podczas wykonywania rozmaitych akrobacji.

Kolejnym powodem sporego ciężaru jest zaś to, że płoza każdej figurówki jest grubsza niż w przypadku innych rodzajów łyżew. Ta cecha może zaś okazać się decydująca w przypadku początkujących łyżwiarzy, którzy obawiają się swojej zdolności do utrzymania równowagi podczas jazdy. Zaprzyjaźniając się bliżej z łyżwami figurowymi dobrze jest także uświadomić sobie, że są one same w sobie zaproszeniem do bardziej odważnej, kreatywnej i umożliwiającej artystyczne spełnienie zabawy.

Warto wspomnieć, że wśród tego rodzaju akcesoriów sportowych wyróżniamy także figurówki (zobaczj na: http://www.lyzwy.net.pl/lyzwy-figurowe/) przeznaczone do tańczenia na lodzie czy też wykonywania w parach innych synchronicznych układów. Takie sprzęt charakteryzuje się krótszą płozą (dokładnie są to niemal dwa centymetry różnicy, gdy porównać takie modele ze standardowymi), a także tym, że najmniejszy ząbek na czubku płozy jest zauważalnie mniejszy od pozostałych. Obie te cechy sprawiają, że w owych łyżwach można wykonywać bardziej skomplikowane akrobacje i szybciej zmieniać kierunek jazdy.RANKING KLUBÓW - TOP 5

Klub Bilardowy Hades - logo

Dyscypliny: bilard

Ocena: 5,00
Ilość głosów: 18
MLKS Siła - logo

Dyscypliny: podnoszenie ciężarów

Ocena: 4,96
Ilość głosów: 105
Klub Judo Musu Warszawa Ursynów - Judo dla dzieci - logo

Dyscypliny: aikido, joga, ju-jitsu, judo, karate, mma,...

Ocena: 4,86
Ilość głosów: 29
Warszawski Klub Kendo - logo

Dyscypliny: kendo

Ocena: 4,82
Ilość głosów: 31
Bokserski Klub Rekreacyjny GLADIATOR Białystok - logo
Ocena: 4,80
Ilość głosów: 156

POLECANE KLUBY

Centralny Ośrodek Sportu Szczyrk - logo
Dyscypliny: biegi narciarskie, hale sportowe, koszykówka,...

Szczyrk

City Tennis Club - logo
Dyscypliny: tenis ziemny/korty

Warszawa

FITNESS PLANET - logo
Dyscypliny: fitness

Wrocław

OSTATNIO DODANE

Skatepark Macieja Kamieńskiego - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Gdańsk

Skatepark Gdańsk Osowa - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Gdańsk

Skatepark Łódź Park Miejski - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Łódź

Skatepark Łódź Widzew - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Łódź