Jakie buty do piłki nożnej dla dziecka?
Jakie buty do piłki nożnej dla dziecka?

Piłka nożna od wielu lat cieszy się w Polsce nieustającą popularnością, zarówno wśród dorosłych, jak i młodzieży. Kiedy odbywają się ważne rozgrywki, ulice pustoszeją, a większość domowników (w tym również płci żeńskiej), zajmuje wygodne miejsca przed telewizorami, aby obejrzeć transmisję z meczu. Atmosfera ta udziela się również najmłodszym. Większość chłopców marzy, aby zostać w przyszłości słynnym piłkarzem lub trenerem. Rodzice chętnie podsycają ten entuzjazm.

Gdzie dzieci kopią piłkę?

Chłopcy spotykają się na swoich podwórkach lub wydzielonych specjalnie w tym celu boiskach. Coraz częściej, pod fachowym okiem, mogą grać w piłkę na „orlikach” czy halach w szkółkach sportowych. Ważne, żeby mieć dobrą piłkę i dwie bramki. Troskliwi rodzice dbają o swoje pociechy, kupując im odpowiedni, wygodny strój oraz buty sportowe, przystosowane do biegania i kopania. Okazuje się jednak, że wybór odpowiedniego obuwia dla chłopca wcale nie jest taki łatwy. Producenci oferują szeroki asortyment butów sportowych, np. halówek, korków, turfów itp., prześcigając się we wzornictwie, kolorystyce i modelach. Oczywiście, w sprzedaży jest również obuwie markowe, ale z uwagi na wysoką cenę, nie każdy może sobie na nie pozwolić.

Halówki

Jeśli gra odbywa się w salach sportowych, halach, czy innych pomieszczeniach zamkniętych, powinno się wybrać halówki. Posiadają one płaską, gumową podeszwę, która charakteryzuje się dobrą przyczepnością do podłogi w hali, np. parkietu czy kauczuku. Tego typu buty piłkarskie nie spełnią jednak swojego zadania ani na boisku pokrytym trawą, ani murawą syntetyczną. Halówki często kupowane są dla dzieci, które nawet nie grają w piłkę nożną, ale uczestniczą tylko w zajęciach wychowania fizycznego w szkole.
 

Korki, inaczej lanki

Do gry na naturalnej, trawiastej nawierzchni (boisku) polecane są korki, czyli buty piłkarskie, w których podeszwa wykonana jest z tego samego materiału, co reszta buta. Dzięki temu lepiej utrzymać równowagę, co zmniejsza ilość poślizgów i wywrotek podczas gry. Na sztucznej murawie, która jest stosowana najczęściej na orlikach, sprawdzają się w miarę dobrze, jednak podczas długiego biegania mogą wywołać zmęczenie podbicia stopy z powodu długich korków w podeszwie (są zbyt twarde). Tego typu buty nie nadają się do używania na parkiecie i innych nawierzchniach halowych.
 

Turfy

Do gry na orlikach stosowane są turfy, czyli buty piłkarskie z dużą ilością krótkich korków, umieszczonych blisko siebie. Uważane są za buty uniwersalne, ponieważ można je nosić zarówno podczas gry na boisku (dobrze reagują na trawę, błoto i nierówności w podłożu), jak i na hali (płaska powierzchnia podeszwy, mimo korków). Dlatego też turfy kupowane są najczęściej, zwłaszcza dla mniejszych dzieci.

Buty sportowe, jakie wybrać?

Ponieważ – jak już zostało wspomniane – podeszwy zastosowane w butach sportowych, dostosowane są do rodzaju nawierzchni, przed zakupem należy wziąć pod uwagę przede wszystkim miejsce, w którym dziecko najczęściej gra w piłkę. Co oczywiste, powinno się kupować obuwie wygodne i, co najważniejsze, dopasowane rozmiarem do stopy. Za ciasne lub zbyt luźne utrudniają dziecku bieganie i często stają się przyczyną bolesnych kontuzji.

Wybór wzoru i modelu butów piłkarskich najlepiej pozostawić dziecku. Zakup wyłącznie wedle własnego uznania może pozbawić chłopca przyjemności „szpanowania”, a nieraz nawet skutecznie zniechęcić go do gry. Szeroki wybór butów sportowych dla dzieci znaleźć można na stronie no10.pl.
 

 RANKING KLUBÓW - TOP 5

MLKS Siła - logo

Dyscypliny: podnoszenie ciężarów

Ocena: 4,96
Ilość głosów: 105
Toruński Klub Karate Kyokushin - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing, sztuki walki

Ocena: 4,94
Ilość głosów: 11
Bydgoska Szkoła Kyokushin Karate - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing

Ocena: 4,90
Ilość głosów: 17
Klub Judo Musu Warszawa Ursynów - Judo dla dzieci - logo

Dyscypliny: aikido, joga, ju-jitsu, judo, karate, mma,...

Ocena: 4,86
Ilość głosów: 29
Warszawski Klub Kendo - logo

Dyscypliny: kendo

Ocena: 4,82
Ilość głosów: 31

POLECANE KLUBY

Centralny Ośrodek Sportu Szczyrk - logo
Dyscypliny: biegi narciarskie, hale sportowe, koszykówka,...

Szczyrk

City Tennis Club - logo
Dyscypliny: tenis ziemny/korty

Warszawa

FITNESS PLANET - logo
Dyscypliny: fitness

Wrocław

OSTATNIO DODANE

EX - logo
EX
Dyscypliny: piłka nożna

Gdańsk

Skatepark Macieja Kamieńskiego - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Gdańsk

Skatepark Gdańsk Osowa - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Gdańsk

Skatepark Łódź Park Miejski - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Łódź