Jak wybrać pierwsze rolki? Poradnik dla początkujących
Jak wybrać pierwsze rolki? Poradnik dla początkujących

Zostać rolkarzem każdy może – a musi dysponować przede wszystkim samozaparciem do nauki jazdy oraz nadmiarem fizycznej energii. Materialnym niezbędnikiem jest zaś oczywiście para rolek. Niekiedy, aby znaleźć idealny sprzęt, trzeba wykazać jeszcze większy hart ducha, niż później, podczas treningów. Oferta producentów rolek jest bowiem tak obszerna i zróżnicowana, że łatwo się pogubić wśród ogromu dostępnych możliwości - zobacz tutaj. Jednak każdy nowicjusz powinien na początku swojej drogi jedynie przyjąć do wiadomości fakt istnienia rolek szybkościowych, agresywnych czy freestyle’owych i skupić się na największej grupie akcesoriów do jazdy – czyli na rolkach rekreacyjnych.

Kilka kluczowych rad

Dobre rolki to wygodne rolki – więżąc stopy w niewygodnych lub źle dopasowanych butach można szybko zniechęcić się do nauki, bo wymarzona jazda nie będzie sprawiała spodziewanej przyjemności. Chociaż rolki różnią się od innego rodzaju obuwia obecnością przymocowanej do podeszwy płozy z kółkami, dobieranie ich butów podlega tym samym procedurom, jakie stosuje się podczas wybierania każdych innych butów. Dobre rolki to takie, których buty dają stopom stabilne oparcie, ale jednocześnie nie stwarzają uczucia dyskomfortu. Podczas mierzenia warto się upewnić, że dany but pasuje idealnie do kształtu stopy, pozostawiając jej minimum swobody. Podczas wysiłku stopa będzie potrzebować tej wolnej przestrzeni, a także – dostępu do powietrza, co zapewni odpowiednio przewiewny but.

Każdy początkujący rolkarz powinien wiedzieć, że wybierając konkretną parę rolek wybiera już konkretny styl jazdy. Możliwości danych modeli są w pewnym sensie wpisane w specyfikę części składowych rolek. Zarówno łożyska, jak i kółka bezpośrednio wpływają na to, jaką prędkość może osiągnąć rolkarz. Warto pamiętać, że im większe kółko, tym szybsza, ale i mniej zwrotna jazda – i według tego klucza poszukiwać modelu idealnego dla siebie.

Bardzo istotną informacją na temat danej pary rolek jest to, z jakich materiałów wykonano poszczególne elementy. Nowicjuszom warto polecić rozglądanie się za kółkami z poliuretanu, który idealnie amortyzuje drgania, co znacząco podnosi komfort jazdy i ułatwia naukę. Podobnych właściwości nadaje rolkom płoza z kompozytu.


 RANKING KLUBÓW - TOP 5

Klub Bilardowy Hades - logo

Dyscypliny: bilard

Ocena: 5,00
Ilość głosów: 18
MLKS Siła - logo

Dyscypliny: podnoszenie ciężarów

Ocena: 4,96
Ilość głosów: 105
Klub Judo Musu Warszawa Ursynów - Judo dla dzieci - logo

Dyscypliny: aikido, joga, ju-jitsu, judo, karate, mma,...

Ocena: 4,86
Ilość głosów: 29
Warszawski Klub Kendo - logo

Dyscypliny: kendo

Ocena: 4,82
Ilość głosów: 31
Bokserski Klub Rekreacyjny GLADIATOR Białystok - logo
Ocena: 4,80
Ilość głosów: 156

POLECANE KLUBY

Centralny Ośrodek Sportu Szczyrk - logo
Dyscypliny: biegi narciarskie, hale sportowe, koszykówka,...

Szczyrk

City Tennis Club - logo
Dyscypliny: tenis ziemny/korty

Warszawa

FITNESS PLANET - logo
Dyscypliny: fitness

Wrocław

OSTATNIO DODANE

Skatepark Macieja Kamieńskiego - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Gdańsk

Skatepark Gdańsk Osowa - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Gdańsk

Skatepark Łódź Park Miejski - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Łódź

Skatepark Łódź Widzew - logo
Dyscypliny: rolki/skate parki

Łódź