Przygotowanie do biwaku - czy lekki śpiwór mumia to dobry wybór?
Przygotowanie do biwaku - czy lekki śpiwór mumia to dobry wybór?

Biwak to bardzo ciekawa aktywność, która pozwala na bliski kontakt z naturą, a także doskonały wypoczynek, bogaty w przygody, nowe doświadczenia, a także odrobinę aktywności fizycznej. Campingi zyskują na coraz większej popularności, lecz należy wziąć pod uwagę to, że zanim wyruszy się w tego typu podróż, koniecznie trzeba się do niej dobrze przygotować. Główny zamysł w biwaku to w końcu częściowe odcięcie się od cywilizacji. Wyjeżdża się do dość odizolowane miejsca – nad jezioro, w środek lasu, czy w góry, a następnie stara poradzić sobie jedynie z kilkoma narzędziami i podstawowym wyposażeniem.

To niezwykle istotne, aby przed wyjazdem zastanowić się, czego będziemy potrzebować. W standardowe wyposażenie biwakowicza zalicza się:

  • Szczelny namiot o solidnej konstrukcji – Namiot stanowi namiastkę domu, która posłuży nam na biwaku za miejsce na nocleg. Jest to najskuteczniejszy sposób, aby ochronić się przed deszczem, wiatrem czy owadami.

  • Pojemniki na przechowanie żywności – Raczej mało kto wybiera się na camping bez zapasów. Jeśli mamy zamiar spędzić na wyjeździe co najmniej kilka dni, warto wyposażyć się w przenośną lodówkę, aby nie skazywać się wyłącznie na suchy prowiant.

  • Turystyczne posłanie – Przebywanie na biwaku wcale nie musi wiązać się z rezygnacją z pewnych wygód. Lekki śpiwór mumia to nie tylko komfortowe miejsce do spania, ale także doskonała ochrona przed zimnem.

Lekki śpiwór mumia – jakie są jego największe zalety?

W porównaniu do standardowych śpiworów, wyspecjalizowany, lekki śpiwór mumia posiada nieco szersze zastosowanie. Jest on skonstruowany specjalnie z myślą o zapewnieniu jak najlepszej izolacji, ograniczając obszary, przez które ciepło mogłoby opuszczać podszewkę.

Nazwa tego typu śpiworów wzięła się z ich charakterystycznego wyglądu. Większość modeli wykonanych jest z dobrych gatunkowo tworzyw sztucznych, które ściśle przylegają do ciała. Izolacja śpiworów mumia jest gwarantowana przez specjalną listwę termiczną.

Niejeden lekki śpiwór mumia posiada dodatkowy kaptur, dzięki któremu skutecznie zabezpiecza także głowę biwakowicza. Nie powinno się bagatelizować tego, jak szybko można wytracić ciepło poprzez odsłoniętą twarz i szyję, nie wspominając już on nieprzyjemnym, odczuwalnym chłodzie.

Co więcej, lekki śpiwór mumia zazwyczaj wyróżnia się także odpornością na wodę, dlatego śmiało można spać w nim nawet bez namiotu. Nie pozwala on dotrzeć wilgoci do ciała turysty, a jednocześnie gwarantuje odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu organizm utrzymuje optymalną temperaturę, bez wyziębiania lub przegrzewania się.

Czy warto kupić lekki śpiwór mumia?

Pod względem ceny, śpiwory mumia nie różnią się zbytnio od swoich standardowych odpowiedników, pozostają natomiast o wiele bardziej funkcjonalne i wygodne w transporcie. Rzecz jasna, wiele zależy od samej marki produktu, na który się zdecydujemy, lecz przeglądając poszczególne oferty, z pewnością w końcu natrafi się na interesującą i niedrogą pozycję. Nie ulega zatem wątpliwości, że lekki śpiwór mumia jest dobrym dodatkiem do biwakowego wyposażenia!RANKING KLUBÓW - TOP 5

MLKS Siła - logo

Dyscypliny: podnoszenie ciężarów

Ocena: 4,96
Ilość głosów: 105
Toruński Klub Karate Kyokushin - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing, sztuki walki

Ocena: 4,96
Ilość głosów: 15
Bydgoska Szkoła Kyokushin Karate - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing

Ocena: 4,92
Ilość głosów: 21
Klub Judo Musu Warszawa Ursynów - Judo dla dzieci - logo

Dyscypliny: aikido, joga, ju-jitsu, judo, karate, mma,...

Ocena: 4,86
Ilość głosów: 29
KS Wierzyca - logo

Dyscypliny: boks

Ocena: 4,82
Ilość głosów: 11

POLECANE KLUBY

Centralny Ośrodek Sportu Szczyrk - logo
Dyscypliny: biegi narciarskie, hale sportowe, koszykówka,...

Szczyrk

City Tennis Club - logo
Dyscypliny: tenis ziemny/korty

Warszawa

FITNESS PLANET - logo
Dyscypliny: fitness

Wrocław