Kim są mistrzowie świata rajdów WRC?
Kim są mistrzowie świata rajdów WRC?
Czy mistrzowie WRC to osoby obdarzone nadnaturalnymi mocami? Superbohaterowie przybyli z odległych zakątków galaktyki? Nie, to ludzie z krwi i kości, którzy zostali najlepszymi kierowcami na świecie. Po prostu.
 

Sébastien Ogier, Sébastien Loeb, Ott Tanak, Colin McRae, Juha Kankkunen to nazwiska, które wiele mówią wielbicielom World Rally Championship. W WRC punkty zdobywali także Krzysztof Hołowczyc, Michał Kościuszko oraz Robert Kubica. Gdzie zdobywali szlify w drodze do mistrzostwa?

Najjaśniejsze gwiazdy WRC

Wypakowany po brzegi wydarzeniami związanymi z WRC kalendarz 2020 być może pozwoli z końcem roku wyłonić zupełnie nowych mistrzów. Tymczasem warto wiedzieć, kim są ci, którzy wielokrotnie bili rekordy i zdobywali maksymalną liczbę punktów w poprzednich edycjach World Rally Championship. Rekordzistą WRC pozostaje dziewięciokrotny mistrz świata Sébastien Loeb. 78 zwycięstw w rajdach sprawia, że trudno będzie pobić rekord tego utalentowanego Francuza. Jego kariera rajdowa zaczęła się w roku 1996 od ścigania się za kierownicą Peugeota 106. Małe auto i niewielkie finanse nie przeszkodziły dostrzec w Loebie przyszłego mistrza, bo już w 1997 roku magazyn Echappement nadał Loebowi tytuł najlepiej zapowiadającego się kierowcy. Przełom przyszedł w roku 2000, kiedy po raz pierwszy jechał autem WRC, czyli Toyotą Corollą. Seria zwycięstw w WRC zaczęła się w roku 2004 i trwała nieprzerwanie do roku 2012. Kolejnym ambitnym kierowcą z Francji jest Sébastien Ogier, sześciokrotny rajdowy mistrz świata. Debiutował niemal dekadę później niż Loeb, bo w roku 2005. W 2007 roku zwyciężył we francuskim pucharze Peugeota 206, a od 2013 do 2017 roku nieprzerwanie zwyciężał podczas World Rally Championship.

Mistrzowie z różnych stron świata

Sporo sukcesów w WRC odnosili również Finowie, spośród których największą liczbę zwycięstw ma na koncie Marcus Grönholm, debiutant z 1989 roku. Wprawdzie karierę sportową rozpoczynał w motocrossie, ale kontuzja kolana zmusiła go do zaprzestania jazdy. Paradoksalnie to okazało się źródłem jego sukcesów w rajdach samochodowych. W 1987 roku otrzymał licencję i zaczął startować w lokalnych fińskich rajdach, a jego pierwszym samochodem był Ford Escort. Do listy fińskich mistrzów warto dodać jeszcze Tommi Mäkinena oraz Juha Kankkunena, którzy mają na koncie odpowiednio po 24 i 23 zwycięstwa. Wspominając mistrzów, nie można zapomnieć o Colinie McRae, którego nazwiskiem promowana była seria gier komputerowych Colin McRae Rally, produkowanych przez Codemasters. A jak sobie w tym gronie radzą kierowcy z Polski? Historyczny, bo pierwszy wynik punktowy w klasyfikacji WRC, spośród polskich kierowców ustanowił Maciej Stawowiak w roku 1980. Jechał wówczas samochodem FSO Polonez 2000. Punkty w WRC mają na koncie również Krzysztof Hołowczyc oraz Michał Kościuszko. Ale to nie oni byli najczęściej najbliżej wygranej. To Robert Kubica spośród Polaków przyjeżdżał w pierwszej dziesiątce najwięcej razy, bo aż jedenaście. Drugi w kolejności jest Krzysztof Hołowczyc.RANKING KLUBÓW - TOP 5

MLKS Siła - logo

Dyscypliny: podnoszenie ciężarów

Ocena: 4,96
Ilość głosów: 105
Toruński Klub Karate Kyokushin - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing, sztuki walki

Ocena: 4,96
Ilość głosów: 15
Bydgoska Szkoła Kyokushin Karate - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing

Ocena: 4,92
Ilość głosów: 21
Klub Judo Musu Warszawa Ursynów - Judo dla dzieci - logo

Dyscypliny: aikido, joga, ju-jitsu, judo, karate, mma,...

Ocena: 4,86
Ilość głosów: 29
KS Wierzyca - logo

Dyscypliny: boks

Ocena: 4,82
Ilość głosów: 11

POLECANE KLUBY

Centralny Ośrodek Sportu Szczyrk - logo
Dyscypliny: biegi narciarskie, hale sportowe, koszykówka,...

Szczyrk

City Tennis Club - logo
Dyscypliny: tenis ziemny/korty

Warszawa

FITNESS PLANET - logo
Dyscypliny: fitness

Wrocław