Dlaczego hamulce do rolek są tak istotne?
Dlaczego hamulce do rolek są tak istotne?

Jazda na rolkach to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu, nie można jednak zapominać o odpowiednich środkach bezpieczeństwa, które powinno się stosować, aby uniknąć wypadków i kontuzji. Oprócz oczywistości, takich jak wybór stosownego miejsca do treningu, warto zadbać także o stan techniczny swojego wyposażenia – jeśli nasze rolki będą nieco zużyte to narażamy się na mniejszą kontrolę jazdy. Wbrew pozorom, rolki to dość skomplikowane urządzenia, które składają się z licznych, współgrających elementów.

Aby działały poprawnie, wszystko powinno w nich funkcjonować tak jak należy – płozy muszą być odpowiednio naoliwione, koła wyprofilowane, a but prawidłowo dopasowany do stopy użytkownika. Najważniejszą częścią rolek, która bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo podczas jazdy, są sprawne hamulce do rolek. Jeśli ten element okaże się zawodny, do nawet mistrzowskie umiejętności mogą okazać się niewystarczające, aby uniknąć kolizji. Niestety, hamulce w rolkach mają to do siebie, że w miarę użytkowania zużywają się – konieczna okazuje się tutaj ich regularna wymiana.

Na jakiej zasadzie działają hamulce do rolek?

Zasada działania bloczków hamulcowych w rolkach jest dość prosta. Mają one postać bryłki z tworzywa sztucznego, w zdecydowanej większości przypadków montowanej z tyłu buta. Charakteryzują się one wysoką ścieralnością, dlatego po przechyleniu rolek i dociśnięciu bloczka do podłoża, pomagają one szybko wytracić prędkość. Im wyższej jakości hamulce do rolek posiadamy, tym skuteczniejsze będą one w dynamicznym zatrzymywaniu się. Duży wpływ na dystans potrzebny do hamowania ma także sam stan bloczków, dlatego powinno się przykładać dostatecznie dużą uwagę do ich poziomu zużycia. Regularna wymiana to konieczność, lecz nie wiąże się ze szczególnie wysokimi kosztami – egzemplarze o wysokiej jakości można nabyć już za kilkadziesiąt złotych, a te powinny wytrzymać nawet intensywną eksploatacje.

Jak często wymieniać hamulce w rolkach?

Nie da się wyznaczyć jednoznacznych przedziałów czasowych, w których powinno się wymieniać hamulce na nowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zużycie tego elementu zależy przede wszystkim od intensywności jazdy oraz powierzchni, po której zazwyczaj się poruszamy. Aby wiedzieć, czy nasze bloczki hamulcowe nadal funkcjonują na zadowalającym poziomie, najlepiej jest po prostu je przetestować – jeśli wytracimy prędkość dostatecznie szybko, wymiana nie będzie jeszcze konieczna. Sprawne hamulce to podstawa, dlatego warto jest wykonywać takie testy regularnie.RANKING KLUBÓW - TOP 5

MLKS Siła - logo

Dyscypliny: podnoszenie ciężarów

Ocena: 4,96
Ilość głosów: 105
Bydgoska Szkoła Kyokushin Karate - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing

Ocena: 4,92
Ilość głosów: 21
Toruński Klub Karate Kyokushin - logo

Dyscypliny: karate, kickboxing, sztuki walki

Ocena: 4,90
Ilość głosów: 16
Klub Judo Musu Warszawa Ursynów - Judo dla dzieci - logo

Dyscypliny: aikido, joga, ju-jitsu, judo, karate, mma,...

Ocena: 4,86
Ilość głosów: 29
KS Wierzyca - logo

Dyscypliny: boks

Ocena: 4,82
Ilość głosów: 11

POLECANE KLUBY

Centralny Ośrodek Sportu Szczyrk - logo
Dyscypliny: biegi narciarskie, hale sportowe, koszykówka,...

Szczyrk

City Tennis Club - logo
Dyscypliny: tenis ziemny/korty

Warszawa

FITNESS PLANET - logo
Dyscypliny: fitness

Wrocław

OSTATNIO DODANE